Jakie są najlepsze wiosenne kwiaty?

Jakie są najlepsze wiosenne kwiaty?

Jakie są najlepsze wiosenne kwiaty?

Być może zadajesz sobie pytanie: „Jakie są najlepsze wiosenne kwiaty?” i pewnie już wiesz, że krokusy, żonkile i korydale należą do najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych kwiatów. Przeczytaj więc ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych wiosennych kwiatach. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

Crocus

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu odrobinę koloru, tej wiosny posadź w nim cebulki krokusów. Są one dostępne w wielu kolorach i doskonale nadają się do naturalizacji w trawie. Płatki kwiatów są delikatne, a kwiaty osiągają wysokość zaledwie kilku centymetrów. Cebulki są dostępne w specjalistycznych szkółkach, a kwiaty zakwitają wcześnie, w lutym i marcu. Krokus jest tradycyjnym kwiatem lutego, który obiecuje jasne kolory wiosny, przebijające się przez śnieg, opadłe liście i brud zimy. Kwiaty są tak kolorowe, że inspirują miłośników ogrodnictwa.

Żonkile

Żonkile to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które kwitną wcześnie i długo się utrzymują. Rodzime gatunki żonkili pochodzą z Europy, w tym z Włoch, Cypru i Sardynii. Kwiaty te rosną także we wschodniej Europie, m.in. we Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Wiele z nich jest odpornych na mróz, ale najlepsze wiosenne kwiaty najlepiej sadzić w pełnym słońcu, choć mogą też przetrwać w półcieniu.

Corydalis

Jedną z najatrakcyjniejszych roślin do wiosennego ogrodu jest korydalis. Ta pochodząca z Azji Środkowej bylina ma czekoladowe kwiaty i niebieskozielone liście. Najlepiej rośnie w suchych, słonecznych niszach. Ich piękne niebieskie kwiaty rozjaśnią każdy ogród, a ponadto są odporne na zwierzynę płową i łatwe w pielęgnacji. Odmianę tę można znaleźć w lokalnym centrum ogrodniczym lub w szkółkach internetowych.

Tulipany

Tulipany to popularne kwiaty do sadzenia wiosną, dostępne we wszystkich przedziałach cenowych. Są one także jednymi z najwcześniej kwitnących kwiatów i można się spodziewać, że będą kwitły przez wiele tygodni. Aby maksymalnie wydłużyć czas ich kwitnienia, tulipany należy sadzić w pełnym słońcu, przez co najmniej sześć godzin dziennie. Sadzenie tulipanów wczesną wiosną powinno odbywać się po ostatnich przymrozkach, ale przed zamarznięciem ziemi. Należy sadzić je w skupiskach, aby maksymalnie podkreślić ich piękno i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i inwazji szkodników. Należy chronić je przed zwierzętami, w tym ptakami, gryzoniami i ślimakami.

Przebiśniegi

Wbrew nazwie przebiśniegi są odpornymi roślinami cebulowymi, które kwitną wiosną. Doskonale nadają się na rabaty, koryta i do ogrodów skalnych. Można je nawet sadzić na brzegach rabat kwiatowych. Są wczesną oznaką wiosny i sygnalizują koniec zimy. Cebule te w naturalny sposób same się wysiewają i rozrastają się z roślin cebulowych. Tworzą nawet kobierce na obwódkach krzewów i w ogrodzie cienistym.

Pierwiosnek

Większość pierwiosnków dobrze rośnie w półcieniu, ale równie dobrze radzą sobie w pełnym słońcu. Doskonałym pomysłem jest sadzenie ich w dużych połaciach w pobliżu drzew, ale najlepiej radzą sobie także w półcieniu. Należy wybrać miejsce z dobrym drenażem i dodać do niego trochę kompostu. Po zasadzeniu wystarczy wykopać kilka dołków i dokładnie podlać. Podlewaj regularnie przez cały sezon wegetacyjny, zwłaszcza w suchych miesiącach letnich.

Weigela

Późną wiosną zdrowa weigela pokrywa się gęstą kępą żółto zabarwionych kwiatów. Jej lejkowate kwiaty są piękne i atrakcyjne, przyciągają do ogrodu kolibry. Rośliny te są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać weigelę. – Utrzymuj ją w odpowiedniej wilgotności i zapewnij jej dużo światła słonecznego. – Przycinaj roślinę, gdy zaczyna rosnąć zbyt szybko, ale nie przycinaj jej zbyt mocno, ponieważ w przeciwnym razie będzie miała mniej kwiatów niż chcesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *