Budowa szklarni ogrodowej na działce – pozwolenie czy zgłoszenie?

Budowa szklarni ogrodowej na działce – pozwolenie czy zgłoszenie?

Przydomowa szklarnia to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dzięki niej można mieć własne warzywa, owoce czy zioła. To też świetny pomysł dla wszystkich tych, dla których ogrodnictwo to przede wszystkim pasja. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o to, jakie warunki trzeba spełnić, by taką szklarnię zbudować. Czy trzeba starać się o pozwolenie na budowę? A może wystarczy zgłoszenie? Warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Czy formalne załatwienie sprawy budowy szklarni jest zawsze konieczne?

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego albo od dewelopera to zawsze okazja do tego, żeby coś zmienić w swoim życiu. Wiele osób wykorzystuje ten moment, żeby zacząć coś nowego, pożytecznego, co być może nawet w przyszłości przyniesie jakieś zyski. Jednym z lepszych pomysłów jest właśnie szklarnia. Jak doskonale wiemy, budowa na własnej działce wymaga pozwolenia, albo przynajmniej zgłoszenia. Jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że w 2020 roku zostały wprowadzone nowe przepisy, które dopuszczają budowę niewielkich konstrukcji bez konieczności załatwiania jakichkolwiek formalności. Przepisy te pozwalają na budowę w ten sposób niewielkich zabudowań gospodarczych, altan działkowych i wielu innych. Ustawodawca jednak szklarni na tej liście nie umieścił. Jeżeli więc kupno mieszkania/domu od dewelopera spowodowało w nas wzrost zainteresowania ogrodnictwem i w związku z tym planujemy postawienie szklarni, to będziemy musieli to zgłosić. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są lekkie tunele sezonowe, które rozbierane są na zimę.

Budowę jakiej szklarni należy zgłosić?

Na samo zgłoszenie postawić można szklarnię, która nie jest w sposób trwały związana z gruntem, a jej powierzchnia nie przekracza 35 m2. Bardzo ważnym ograniczeniem jest tu to, że na każde 500 mkw działki postawić można na zgłoszenie tylko dwie szklarnie tej wielkości. W zasadzie przepisy te dość jasno definiują to, jaką szklarnię można umieścić na działce na podstawie samego zgłoszenia i są bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich ogrodników amatorów. 35 mkw to w praktyce szklarnia o dość dużej powierzchni. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się przede wszystkim w przydomowych warunkach szklarnie poliwęglanowe albo inne, lekkie konstrukcje, których konstrukcja umożliwia postawienie ich bezpośrednio na gruncie, więc nie ma konieczności budowy podmurówki. Szklarnia taka może być też bardzo łatwo przenoszona z miejsca na miejsce, a więc spełnia wszelkie warunki dla budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale tylko zgłoszenia. Oczywiście można zadać sobie też pytanie o to, czy nowoczesna, wykonana z poliwęglanu szklarnia w ogóle jest obiektem architektonicznym, czy raczej tylko przenośną, składaną konstrukcją i czy w związku z tym jakiekolwiek jej zgłaszanie ma sens. Prawo niestety nie jest tu idealne i nie uwzględnia istnienia nowoczesnych rozwiązań ogrodniczych. Lepiej jednak budowę szklarni zgłosić zawsze. Dzięki temu uniknąć można nieprzyjemnej kary.

Kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę szklarni wymagane jest wtedy, kiedy obiekt taki trwale związany jest z fundamentami, nie może być przeniesiony, lub jego powierzchnia przekracza 35 mkw. Dodatkowo mniejsze szklarnie wymagają pozwolenia, jeżeli ustawione są gęściej niż wspomniane wcześniej dwie szklarnie na każde 500 mkw.

Czy na każdej działce można wybudować szklarnię?

Na koniec pozostaje odpowiedzieć na pytanie o to, czy na każdej działce można postawić szklarnię. Odpowiedź jest prosta. Szklarnię, która wymaga wyłącznie zgłoszenia, można postawić wszędzie, jednak szklarnia, w przypadku której konieczne jest pozwolenie na budowę, może stanąć tylko na działce budowlanej. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Najłatwiej jest dowiedzieć się tego, uzyskując wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli on nie istnieje, to można uzyskać informację o lokalnych warunkach zabudowy. Informacja o charakterze działki powinna też zawarta być w umowie przedwstępnej jej kupna. Więcej na ten temat dowiedzieć się można pod adresem https://pewnylokal.pl/porady/umowa-przedwstepna-kupna-dzialki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *