Żywopłot – łatwa pielęgnacja i szybkie przycinanie

Żywopłot – łatwa pielęgnacja i szybkie przycinanie

Żywopłot jest nie tylko ładnym dodatkiem dla ogrodu, ale również sposobem na odseparowanie się od ulicy czy sąsiadów. Dzięki niemu mieszkańcy mogą chronić swoją prywatność i poczuć się swobodnie. Tego typu przyjemności wymagają jednak poświęceń, ponieważ każdy żywopłot należy w odpowiedni sposób przycinać.

Podstawowym warunkiem pielęgnacji z żywopłotu jest jego przycinanie. Krzewy ozdobne, które go tworzą, muszą być przycinane regularnie. Nie można zapomnieć o tej czynności, gdyż przez to istnieje ryzyko deformacji żywopłotu. Kiedy zatem należy zacząć przycinanie? Pierwsze cięcia warto wykonać już wiosną, gdy ma się pewność, że zima na pewno nie wróci. Jeśli krzewy ozdobne są młode, należy przycinać je na wysokości mniej więcej 20-30 cm, co pozytywnie wpłynie na ich rozrost. Z kolejnym przycinaniem nie trzeba się spieszyć i można je wykonać w dowolnym momencie lata, najlepiej do końca sierpnia.

Przycinanie żywopłotu zaczyna się od jego boków, a następnie można przejść do górnych partii. Należy pamiętać, żeby krzewy ozdobne były przycinane z dołu do góry, szczególnie jeśli korzysta się z nożyc elektrycznych. Aby utrzymać linię cięcia, warto rozwiesić sznurki, które wyznaczałyby granicę cięcia. Dzięki nim trudniej będzie o pomyłkę i wyjechanie poza wyznaczony obręb. Kiedy korzysta się z ręcznych nożyc, powinno się wykonywać półobroty tułowia, co zapewnia równomierne przycinanie każdej części żywopłotu. Najbardziej wydajne i najwygodniejsze są jednak nożyce elektryczne,
których używanie nie jest tak męczące jak w przypadku nożyc ręcznych.

Przy doborze formy żywopłotu należy brać pod uwagę przede wszystkim gatunek rośliny, jaka składa się na krzewy ozdobne, oraz miejsce, w którym się one znajdują. Kiedy żywopłot jest umieszczony na terenie zacienionym, powinno się formować jego kształt w trapez, gdyż dzięki temu rośliny mają taki sam dostęp do światła. Natomiast gdy krzewy ozdobne są usytuowane w nasłonecznionym miejscu, bez żadnego ryzyka można formować je w dowolny sposób. Jeśli zależy nam na oryginalności, warto zastanowić się nad bardziej nietypową formą żywopłotu, taką jak chociażby łuki. W tym przypadku wymagana jest jednak odpowiednia wprawa w przycinaniu, w czym pomocne są rurki z PCV służące do wyznaczania odpowiedniej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *