Kwiaty w doniczce – Jak im pomóc przetrwać zimę

Kwiaty w doniczce – Jak im pomóc przetrwać zimę

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z emazbyt.pl

Zima to ciężki okres dla naszych roślin. W tym czasie kwiaty doniczkowe muszą bowiem przetrwać z małą ilością światła słonecznego i przy niesprzyjającej, suchej aurze wywołanej sezonem grzewczym. Mając to na uwadze, w zimie należy szczególnie o nie zadbać.

Jak wiadomo, żaden kwiat doniczkowy nie lubi, gdy w pomieszczeniu, w którym się znajduje, jest sucho i zbyt gorąco. Takie warunki mogą doprowadzić do tego, że liście zaczną zmieniać swoją barwę, chować się, a nawet zaschnąć. Aby zapewnić naszym roślinom jak najbardziej optymalne warunki, warto postarać się wydzielenie osobnego pomieszczenia, gdzie będą mogły one się znajdować. Jeśli już znajdziemy takie miejsce, należy ustawić w nim odpowiednią temperaturę, w której kwiaty czują się najlepiej. Mniej więcej 20 stopni Celsjusza wydaje się najbardziej optymalną wartością.

Należy pamiętać również o tym, żeby umieści donice z naszymi kwiatami na parapecie lub w innymi miejscu, gdzie jak najdłużej świeci słońce. Trzeba jednak mieć na uwadze to, żeby nie stawiać ich w pobliżu włączonego kaloryfera, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do wysuszenia roślin. Równie istotne jest zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu, w którym znajdują się kwiaty doniczkowe. Ze względu na niskie temperatury panujące za oknem zimą pomieszczenia powinno się wietrzyć ze szczególną uwagą. Warto zatem okryć rośliny, tak aby zimne powietrze nie zrobiło im krzywdy.

Podczas ustawiania kwiatów na parapecie powinno się uważać, aby ich liście nie dotykały zimnych szyb, gdyż może to doprowadzić do wychłodzenia roślin. Zagrożeniem w tych kontekście są również nieszczelne okna, przez które przedostaje się zimno. Należy je zatem uszczelnić, tak aby ochronić kwiaty przed zziębnięciem. W czasie zimy podlewanie należy wykonywać w normalnym trybie, jednak trzeba pamiętać, aby zraszać kwiaty i przy pomocy wilgotnej szmatki likwidować z nich kurz, który przeszkadza w pobieraniu światła.

Aby zapewnić naszym roślinom stały dostęp do minerałów, powinno się wziąć donice i nalać do niej wody. Nie powinna być to jednak zwykła woda z kranu – warto zainwestować w odżywki, które zapewniają najważniejsze składniki, takie jak fosfor, magnez, potas, azot, bor, żelazo, siarka, miedź i cynk. Jeśli mimo stosowania się do tych wszystkich porad nasze rośliny zaczną słabnąć, należy usunąć z nich pożółkłe lub zakręcone liście, które są objawami choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *