Sadzenie roślin to podstawowe prace wykonywane podczas zakładania ogrodu. Ze względu na występujące w naszej strefie warunki klimatyczne, procedura ta zazwyczaj odbywa się wiosną lub jesienią.
Odpowiednio dobrane rośliny ogrodowe zapewnią satysfakcjonujący efekt wizualny od wiosny aż do późnej jesieni. Dobierając roślinność, warto zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych gatunków w zakresie nawożenia oraz prac utrzymaniowych.
Kiedy najlepiej zakładać ogród?
Po zakończeniu robót budowlano-wykończeniowych przychodzi czas na prace porządkowe oraz aranżację terenu wokół domu. Pierwszy etap podczas urządzania przydomowej strefy to pomysł na ogródek, czyli zebranie wszystkich założeń dotyczących roślinności oraz wyposażenia. Przystępując do zagospodarowania ogrodu, warto sporządzić projekt lub szkic w odpowiedniej skali. Wykonanie graficznego przedstawienia pozwala wstępnie określić wielkość poszczególnych stref zielonych i praktycznych oraz uniknąć podstawowych błędów dotyczących m.in. przyjęcia zbyt małych odległości między poszczególnymi obszarami.
Zakładanie ogrodu nierozerwalnie wiąże się z sadzeniem roślin. Procedura ta z reguły jest przeprowadzana w miesiącach wiosennych lub jesiennych. Pierwsze rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w odniesieniu do gatunków słabo odpornych na niskie temperatury, którym mogłyby zaszkodzić okresowe zimowe spadki temperatur w pierwszym sezonie po wysadzeniu. Rośliny bardziej odporne mogą być sadzone we wrześniu i październiku.
Jakie rośliny warto mieć w ogrodzie?
Odpowiednio dobrane rośliny w ogrodzie zapewniają ciekawy efekt wizualny przez cały sezon korzystania z przydomowej strefy. Wśród popularnych gatunków sadzonych wokół domu się znajdują:
- jodła kalifornijska – duże, solidne drzewo, charakteryzujące się efektownym układem igieł;
- świerk biały – roślina o stożkowatym kształcie i gęstym pokroju korony o ciekawej wizualnie formie, występująca bardzo często w formie karłowej;
- hortensje – wyjątkowo efektowne rośliny ogrodowe, charakteryzujące się pięknymi kwiatostanami, które utrzymują się od lata aż do późnej jesieni. Krzewy te występują w odmianie ogrodowej i bukietowej. Drugi gatunek jest bardziej odporny na niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrywania;
- ognik szkarłatny – krzew mający wybarwione na czerwono, żółto lub pomarańczowo owoce, który może być sadzony pojedynczo lub mieć formę żywopłotu;
- jabłonie ozdobne – rośliny charakteryzujące się wyjątkowo bujnymi kwiatami w okresie kwitnienia, których owoce mają małe rozmiary. Jabłka z jabłoni ozdobnych mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Niektóre odmiany drzew tego typu zachowują owoce na gałęziach przez całą zimę.
Artykuł zewnętrzny.