Świat Doniczek

Która pora roku jest najlepsza do założenia ogrodu? Jakie rośliny warto posadzić przy domu?

Sadzenie roślin to podstawowe prace wykonywane podczas zakładania ogrodu. Ze względu na występujące w naszej strefie warunki klimatyczne, procedura ta zazwyczaj odbywa się wiosną lub jesienią.

Odpowiednio dobrane rośliny ogrodowe zapewnią satysfakcjonujący efekt wizualny od wiosny aż do późnej jesieni. Dobierając roślinność, warto zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych gatunków w zakresie nawożenia oraz prac utrzymaniowych.

Kiedy najlepiej zakładać ogród?

Po zakończeniu robót budowlano-wykończeniowych przychodzi czas na prace porządkowe oraz aranżację terenu wokół domu. Pierwszy etap podczas urządzania przydomowej strefy to pomysł na ogródek, czyli zebranie wszystkich założeń dotyczących roślinności oraz wyposażenia. Przystępując do zagospodarowania ogrodu, warto sporządzić projekt lub szkic w odpowiedniej skali. Wykonanie graficznego przedstawienia pozwala wstępnie określić wielkość poszczególnych stref zielonych i praktycznych oraz uniknąć podstawowych błędów dotyczących m.in. przyjęcia zbyt małych odległości między poszczególnymi obszarami.

Zakładanie ogrodu nierozerwalnie wiąże się z sadzeniem roślin. Procedura ta z reguły jest przeprowadzana w miesiącach wiosennych lub jesiennych. Pierwsze rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w odniesieniu do gatunków słabo odpornych na niskie temperatury, którym mogłyby zaszkodzić okresowe zimowe spadki temperatur w pierwszym sezonie po wysadzeniu. Rośliny bardziej odporne mogą być sadzone we wrześniu i październiku.

Jakie rośliny warto mieć w ogrodzie?

Odpowiednio dobrane rośliny w ogrodzie zapewniają ciekawy efekt wizualny przez cały sezon korzystania z przydomowej strefy. Wśród popularnych gatunków sadzonych wokół domu się znajdują:

Artykuł zewnętrzny.

Exit mobile version