Berberys (Berberis thunbergii) – Ostry i bezpieczny żywopłot

Berberys (Berberis thunbergii) – Ostry i bezpieczny żywopłot

Nazwa Berberys, wywodząca się od CP Thunberg, oznacza „mały cierń”, co odnosi się do cierniowego kształtu rośliny. Jest to odporny na cień krzew pochodzący z prowincji nadmorskich oraz wschodniej Karoliny Północnej i Montany. Według doniesień gatunek zaatakował ponad dwadzieścia stanów, ale w wielu miejscach został powstrzymany z powodu ekstremalnych temperatur. Jednak po ustaleniu B. thunbergii wykazano, że jest odporny na suszę.

Drzewo to jest szeroko rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, a także szeroko uprawiane w Kanadzie. Pochodzi z Japonii i rozprzestrzenił się w całej Azji. W 1864 r. został wprowadzony do Ameryki Północnej jako ozdoba. Jest szeroko sadzona w krajobrazach i żywopłotach w wielu częściach kontynentu. Chociaż jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem ozdobnym w regionie, jest również bardzo inwazyjnym gatunkiem w stanie Connecticut.

Rodzimy berberys rośnie tylko w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Nie występuje w Nowej Anglii czy Kanadzie. Ma gładkie, ząbkowane liście i owocuje późną wiosną i wczesnym latem. W zależności od tego, gdzie jest uprawiany, Berberis może osiągnąć nawet dziesięć stóp. Mimo ograniczonego występowania jest popularnym krzewem krajobrazowym.

Odmiana japońska jako alternatywa dla klimatu Polski

Berberys japoński to drzewiasty krzew liściasty, który w idealnych warunkach dorasta do sześciu do ośmiu stóp. Liście krzewu są małe i owalne, około pół cala długości. Występują w kolorze od niebiesko-zielonego do ciemnoczerwonego. Kwiaty pojawiają się od początku kwietnia do maja i utrzymują się do późnej zimy. Jesienią liście stają się szkarłatne i stanowią piękny akcent w ogrodzie.

Berberys japoński to ozdobny krzew, który wytwarza atrakcyjne jesienne liście. Berberys japoński jest popularną rośliną krajobrazową od lat 60. XX wieku, kiedy to został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych jako roślina ozdobna. Jest szeroko stosowany do kształtowania krajobrazu i jako żywopłot. Jego bezpestkowa forma ułatwia pielęgnację. Możesz wybierać między odmianami czerwonymi i fioletowymi lub wybrać hybrydę o najbardziej efektownym ulistnieniu.

Berberys japoński to krzew liściasty, który dorasta do wysokości od trzech do sześciu stóp. Prawidłowo posadzony może osiągnąć wysokość do 10 stóp. Jej nasiona rodzą się w gronach, które przypominają małe drzewa. W okresie dojrzałości jest gęstym, zwartym krzewem i szerszym niż wysoki. To ciernisty chwast.

Berberys japoński występuje w lasach, które charakteryzują się długimi przerwami na powrót ognia. W przeciwieństwie do berberysu europejskiego czy Allegheny, berberys japoński występuje w miejscach, gdzie wiatr jest bardziej powszechny niż ogień. Krzew ten jest często problemem w lesie, ponieważ zuboża glebę w naturalną roślinność. Ale nie jest jedynym, który powoduje problemy dla lokalnego ekosystemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *