Cis (Taxus baccata) – Tania alternatywa jako żywopłot

Cis (Taxus baccata) – Tania alternatywa jako żywopłot

Rdzenny australijski gatunek cisa, Taxus baccata, był używany przez Aborygenów do różnych celów, w tym do wytwarzania trwałych narzędzi i materiałów budowlanych. Chociaż cis nie jest szczególnie rzadki, jego właściwości kseromorficzne mogą sprawić, że będzie pożądany w ogrodach. Według Elwesa i Henry’ego to drzewo nie wytwarza odrostów korzeniowych, ale Davis (1965) odnosi się do dużych pni T. baccata jako składających się z łączących się odrostów. Inni autorzy, tacy jak Tabbush & White, sugerują, że cis wytwarza serię nowych pędów z pionierskich sadzonek, które później są łączone z pniem.

Cis jest wyjątkowo odporny na cień i może przetrwać w gęstym cieniu. Cis ma zwyczaj tworzenia grup rodzinnych w młodych lasach cisowych. Jest również w stanie tolerować ciężki cień, ale kwitnie i wydaje owoce tylko w pstrokatym odcieniu. Ponadto w gęstym cieniu cis wykształci naturalne sadzonki, które następnie wykorzystuje się na łuki.

Cis to drzewo pochodzące z Europy i Ameryki Północnej. Pokrój wzrostu jest zacieniony, a liście iglaste. Nasiona są żółte i zawierają jedno nasiono. Roślina może dorastać do 14 metrów wysokości i rodzić jadalne owoce. Jest jednak toksyczny dla ludzi i innych zwierząt, dlatego należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z tą rośliną.

Informacje o odmianie na żywopłot

Cis jest gatunkiem dwupiennym, z drzewami męskimi i żeńskimi występującymi w różnych częściach świata. Gatunek cisa jest szeroko rozpowszechniony w większości krajów Europy i Ameryki Północnej, a zarządzanie pozwoliło temu gatunkowi zwiększyć populację drzew. Podobnie aktywne zarządzanie pomogło cisowi rozszerzyć jego zasięg. Niektóre gatunki cisa były używane jako chwasty w niektórych regionach, ale ich użycie jest ograniczone.

Mimo szerokiego stosowania w Europie gatunek ten został zlokalizowany i zagrożony na wielu obszarach. W byłym Związku Radzieckim w wielu częściach jest prawie wymarły, ale w pozostałej części kontynentu nadal uważany jest za rzadki. W południowej Irlandii T. baccata – opis gatunku. Poza tym taxus baccata jest rodzimym rodzajem rodzaju.

Cis może być inwazyjny, ale nie lubi przebywać w bliskim sąsiedztwie innych drzew. Jego inwazyjność nie ogranicza się do Europy, ale występuje w szerszym zakresie niż większość innych gatunków cisa na świecie. W niektórych krajach może to być nawet problem dla lasu. Cis jest zagrożeniem dla lasów, w innych jest pożytecznym drzewem ozdobnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *