Niestety nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem ogrodu. Wielu z nas musi się zadowolić jedynie tarasem lub balkonem. Jednak nie jest to powód do tego, by rezygnować z tych elementów wystroju, które umożliwią nam przyjemne spędzanie wolnego czasu.
Co w takim razie wybrać, aby maksymalnie wykorzystać małą powierzchnię i nie stworzyć efektu przeładowania? W takim przypadku świetnie sprawdzą się kolorowe, ozdobne donice. W zależności od ilości miejsca, jaką dysponujemy, mogą to być mniejsze lub duże donice, które uzupełnią i wzbogacą wystrój tarasu czy balkonu, dodając mu stylu i klimatu, a poza tym umożliwią posadzenie ulubionych roślin. Wysoka donica na taras sprawdzi się doskonale wówczas, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu jak największej ilości powierzchni podłogi, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z posiadania iglaków i innych ulubionych krzewów. Z kolei niska i podłużna donica będzie idealna do posadzenia w niej kolorowych sezonowych kwiatów, mających ozdabiać balustradę bądź ścianę.
Być może podejście to wyda się niektórym nierozsądne, ale jeżeli zsumujemy przestrzeń zajętą przez kilka małych doniczek i porównamy ją z przestrzenią, której wymagają dobrze dobrane duże donice, to okaże się, że to drugie rozwiązanie jest w rzeczywistości znacznie bardziej atrakcyjne. Duże donice wymagają też zdecydowanie mniej planowania przy aranżacji tarasu czy balkonu. Ponadto warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Materiał, z jakiego została wykonana dana donica, powinien pasować do charakteru naszego tarasu. Warto więc przykładowo w przypadku drewnianych tarasów zastanowić się nad donicami z tego samego materiału, ewentualnie kamiennymi bądź innymi wykonanymi z naturalnych surowców. Dzięki temu zachowamy spójność aranżacyjną i harmonię, która jest zbawienna dla komfortu naszego organizmu i umożliwia efektywny wypoczynek.
Storczyk – Idealny na słoneczny balkon
Jako najchętniej kupowany z kwiatów stał się bardzo popularny przy ozdabianiu wszelakich pomieszczeń np. balkonów mieszkań w blokach. Jest ich kilkadziesiąt gatunków, wymagają pielęgnacji oraz szczególnego podejścia. Zachęcamy Państwa do zakupu taj pięknej rośliny jaką jest Storczyk.
Podlewanie storczyka
Storczyki nie lubią zbyt dużych ilości wody, a to właśnie kluczową rolę w pielęgnacji storczyka odgrywa właściwe podlewanie. Zbyt częste może doprowadzić do przegnicia. Zaleca się podlewać z rana tak, aby nadmiar znajdujący się w ziemi mógł w ciągu dnia odparować. Nadmiar wody można oczywiście z podstawek od doniczek ceramicznych odlać, kiedy już przesączy się przez ziemię. Gdy hodujemy storczyki w osłonkach na doniczki, wodę należy odlać wyjmując doniczkę z osłonki. Podlewać powinno się najlepiej wodą destylowaną lub przegotowaną, w przypadku kranówki – powinna odstać.
Ziemia dla storczyka
Nie będzie właściwa zbyt zbita ziemia, ograniczająca dostęp powietrza, utrudniająca jej wysychanie. Podłoża idealne do hodowli orchidei możemy kupić w ogólnie dostępnych sklepach sprzedających akcesoria ogrodnicze.
Oświetlenie jakie lubią storczyki
Choć Storczyki preferują jasne miejsca, to zbyt duże nasilenie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia rośliny, jej kwiatów oraz liści. W okresie letnim dobrze się czują na balkonie i tarasie. Można stawiać na parapetach południowych, ale przeważnie stawia się na takich, które są zwrócone na wschód i zachód dzięki czemu storczyk nie będzie tak bardzo narażony na silne słońce z którym musiałby się zmagać godzinach południowych.
Nawożenie storczyka
Nie zalecamy nawożenia uniwersalnymi nawozami. Storczyki potrzebują właściwych składników odżywczych dla prawidłowego rozwoju, do tego celu wykorzystuje się nawóz przeznaczony tylko orchideom (dostępne w każdej kwiaciarni, sklepie ogrodniczym). Nie można natomiast zwiększać zalecanych dawek nawozu, nawet gdy stwierdzimy, że coś się dzieje z rośliną, wtedy gdy potrzebujemy szybciej zareagować.