Doniczkowe kwiaty cieniolubne – Czym się kierować przy wyborze

Doniczkowe kwiaty cieniolubne – Czym się kierować przy wyborze

Zasadniczo kwiaty doniczkowe możemy podzielić na dwie grupy. Te lubiące cień, półmrok oraz takie, które dobrze się czują w pomieszczeniach o dużej ilości światła. Tym pierwszym konieczna do życia ilość światła odpowiada widoczności panującej na poddaszach z małym okienkiem. Druga grupa potrzebuje znaczniej więcej światła do życia i najlepiej czują się w południowych częściach mieszkań i domów, z dużymi oknami.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne maja wysoką wrażliwość na mocne promienie słoneczne, zaczynają chorować i ich wzrost zostaje szybko zahamowany. Schną, a ich liście żółkną, co stanowi pierwszy symptom nieodpowiedniego ulokowania. Szybka zmiana może przywrócić im dobrą kondycję, ale jeśli w porę nie zareagujemy, w szczególności w okresie letnim nic nie będzie w stanie zahamować procesu obumierania. Jeśli hodujemy Draceny, Filodendrony, Paprocie, Cissusy australijskie, Kawę arabską koniecznie należy je lokować na północnych parapetach, albo w miejscach, w których nie będą miały bezpośredniego kontaktu ze słońcem, najlepiej w kilkumetrowej odległości od okna.

Często proponowanym miejscem dla tego typu roślin są łazienki, zarówno te pozbawione dopływu naturalnego światła, jak i te w których jego źródłem jest zaledwie małe okienko. W pierwszym przypadku wsparciem dla roślin może być światło sztuczne. Dobrym i ekonomicznym zarazem rozwiązaniem są żarówki energooszczędne, czy popularne świetlówki. Poza tym rozwiązaniem można także stosować przemienne ustawianie kwiatów w miejscach mocno zacienionych oraz tych z większą ilością światła. Takie „swoiste” kąpiele słoneczne dają roślinom doniczkowym cieniolubnym porcję energii, ale zarazem nie grożą ich kondycji.

Wybór kwiatów doniczkowych do łazienki jest – wbrew pozorom – czerpaniem z istnego rogu obfitości. Możemy wybierać wśród kilkunastu bardzo popularnych gatunków. Glonema, Begonia, Bluszcz, Diffenbachia, Dracena, Fikus pnący, Monstera, Paproć to tylko nieliczne przykłady roślin, które nie dość, że w tych pomieszczeniach będą się świetnie czuć, wzrastać, to stanowić będą element dekoracyjny. Oczywiście nie możemy narażać kwiatów na kontakt z gorącą parą czy środkami czystości. Dekorowanie pomieszczeń o małym nasłonecznieniu – takich jak łazienki – musi być podyktowane przede wszystkim dobrem kwiatów doniczkowych. Muszą poza małą ilością słońca mieć odpowiednie warunki – przestrzeń do rozwoju, stałą temperaturę, odpowiednią dla danego gatunku wilgotność powietrza. Na te elementy decydując się na kwiaty w łazience powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę przy doborze poszczególnych gatunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *