Jak wybrać odpowiednie donice – podpowiadamy

Jak wybrać odpowiednie donice – podpowiadamy

Donice są bardzo popularnymi elementami wyposażenia, nie tylko wśród zapalonych ogrodników, ale również pośród ludzi w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach ogrodniczych. Posiadanie roślin doniczkowych przynosi wiele radości zarówno posiadaczom domów z ogrodem, ogródków i działek, jak i tym, którym wystarcza widok pięknych roślinek w ich mieszkaniach. Wybór odpowiednich donic to dość ważne zagadnienie, ponieważ stanowią one charakterystyczny i rzucający się w oczy element aranżacji domu lub ogrodu.

Zarówno donice ogrodowe jak i domowe, powinny zwracać na siebie uwagę, warto więc ulokować je w miejscach, gdzie dadzą one najlepszy efekt wizualny i będą mogły w pełni zaprezentować urodę swoją oraz rosnących w nich roślin. Znalezienie idealnych donic do domu lub ogrodu jest oczywiście uzależnione od indywidualnych wymagań, gustów i upodobań, istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą znacznie ułatwić wybór.

Po pierwsze, wybierz donice, które będą wywierały wpływ na całą aranżację ogrodu lub wnętrza. Niektórzy twierdzą, że donice to tylko zwykłe pojemniki na rośliny, jednak nie doceniają oni tego, jak łatwo można za ich pomocą wyeksponować zalety wnętrz lub przestrzeni w ogrodzie. Donice powinny być mocnym, charakterystycznym akcentem, swojego rodzaju wykończeniem całego wystroju. Dlatego właśnie zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się jak będą one komponować się z otoczeniem. Ważne jest również, aby wybierając donice, stworzyć taką kombinację rozmiarów, kolorów i kształtów, która uzupełni wygląd ogrodu lub wnętrza. Zróżnicowane, ale dopasowane donice stworzą ciekawy efekt wizualny i będą oryginalnym akcentem.

Wielkość i kształt donic zależny jest także od rodzaju roślin, które chcemy posadzić. Dlatego przed zakupem donic, powinieneś określić grupę roślin, które będą w nich rosły. Ta sama seria donic o różnych formach może posłużyć do posadzenia różnego typu roślin. Przykładowo niskie, płytkie i podłużne posłużą jako zielnik, a okrągłe i głębokie doskonale nadadzą się do kolorowych kwiatów. Wielkość donic ma też ogromny wpływ na harmonię i równowagę przestrzeni. Zbyt małe donice będą ginąć w przestronnych pomieszczeniach i na dużych przestrzeniach, natomiast za duże mogą przytłaczać i sprawiać wrażenie ciasnoty. Ważne jest więc, aby dobrać donice do przestrzeni, w jakiej mają się one znaleźć. Dobrze dobrane i wkomponowane w przestrzeń donice wydobędą i podkreślą piękno otoczenia. Bardzo duża ilość dostępnych na rynku różnorodnych donic pozwoli każdemu wykazać się swą kreatywnością i w oryginalny sposób zagospodarować wnętrze czy ogród.

Oprócz walorów estetycznych, przy wyborze donic znaczenie mają pewne kwestie techniczne. Podstawową z nich są oczywiście otwory odpływowe. Są one bardzo ważne dla zdrowia roślin, ponieważ odprowadzają nadmiar wody, który może im zaszkodzić. Dlatego przed zakupem, upewnij się, że Twoje donice posiadają odpowiedni odpływ.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z rolnikszukatechnologii.pl

Dobór prawidłowej donicy

Szeroki wybór donic ogrodowych sprawia, że często trudno jest się zdecydować, które wybrać. Często zdarza się, że wybieramy dane donice ogrodowe zwracając uwagę tylko i wyłącznie na ich stylistykę. Takie podejście może jednak okazać się błędem, ponieważ równie ważne, jak wygląd są potrzeby roślin. Podstawą przy wybieraniu donic jest upewnienie się, że donica ogrodowa ma odpowiedni system odprowadzania wody, ale są jeszcze inne ważne kwestie, których przeciętny kupujący może nie być świadomy.

  1. Poznaj potrzeby swych roślin – jakie warunki (temperatura, wilgotność itp.) są dla nich najlepsze? Czy są one w pełni rozwinięte? Upewnij się, że wybrana donica jest wystarczająco duża dla prawidłowego rozwoju korzeni danej rośliny.
  2. Warunki pogodowe – na jakie kaprysy aury będą narażone rośliny? Pamiętaj, że silne słońce może bardzo szybko wysuszać ziemię w donicach. Niektóre materiały, z jakich wykonuje się donice ogrodowe, chronią ziemię przed wysychaniem. Weź również pod uwagę podmuchy wiatru, na jakie rośliny doniczkowe będą narażone, dobierz odpowiednią wagę i stabilność donic. Jeżeli nie planujesz chowania donic na zimę, wybierz materiał odporny na mrozy jak kamień, cement czy drewno.
  3. Podlewanie – zastanów się kiedy i jak często rośliny będą podlewane. Niektóre donice ogrodowe posiadają na dole zbiornik, który dozuje wodę roślinie w razie potrzeby. Możesz mieć wtedy pewność, że roślina nie uschnie, a nie zaszkodzi jej też zbyt duża wilgotność.
  4. Mobilność – podczas porządków w ogrodzie, kiedy chcesz umieścić swoje rośliny w cieniu lub po prostu zmienić ich ustawienie, trzeba przenieść donice ogrodowe z miejsca na miejsce. Ciężkie, duże donice ogrodowe mogą być w tej kwestii kłopotliwe, zwłaszcza betonowe. Niektóre większe modele donic posiadają specjalne podstawy na kółkach, co może okazać się przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *