Trujące rośliny. Dowiedz się, co należy zrobić?

Trujące rośliny. Dowiedz się, co należy zrobić?

Sezon wiosenny i letni to pora, kiedy wybieramy się na wycieczki. Bardzo często korzystamy również z darów natury zbierając dzikie rośliny. Przed zbiorem warto  jednak pamiętać o znajomości gatunków, ponieważ trujące rośliny mogą powodować zatrucie oraz szereg niepożądanych objawów. Jeżeli doszło do zatrucia należy szybko zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Numer ratunkowy jest łatwy do zapamiętania i z pewnością warto go znać.

Więcej informacji o tematyce medycznej znajdziesz na RatownikMed.pl

Objawy jakie wywołują trujące rośliny. Pogotowie ratunkowe, numer z którego korzystać w nagłych przypadkach.

Wśród polskiej flory znajduje się wiele roślin o toksycznym działaniu, na które należy uważać, szczególnie podczas zbiorów ziół. Na zatrucia dzikimi roślinami szczególnie narażone są dzieci, których organizm jest szczególnie wrażliwy. Niektóre dzikie rośliny takie jak na przykład barszcz sosnowskiego powodują również mocne reakcje alergiczne, także na skutek kontaktu ze skórą (mogą one skutkować nawet poparzeniami). Jakie jeszcze objawy wywołują trujące rośliny? Wszystko zależy od gatunku, jednak najczęstszymi symptomami są wymioty, zaczerwienienie twarzy, podwyższone lub zbyt niskie ciśnienie, a także biegunka. W przypadku niektórych dzikich roślin takich jak wilcza jagoda mogą pojawić się rozszerzone źrenice oraz nadpobudliwość. Nie należy bagatelizować żadnego z objawów zatrucia, bowiem toksyny niektórych roślin spożyte w nawet niewielkiej ilości (dla przykładu konwalia majowa czy jagody jemioły) mogą prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Kiedy zauważymy pierwsze symptomy, które są spowodowane spożyciem toksyn należy szybko skorzystać z pomocy ratownika medycznego wzywając pogotowie ratunkowe. Numer alarmowy do wezwania pomocy medycznej jest prosty do zapamiętania i można wybrać go na telefonie nawet jeżeli mamy zablokowany ekran.

 Trujące rośliny, jak sobie radzić? Jak wezwać pogotowie ratunkowe. Numer, który można wybrać na zablokowanym ekranie. 

Podczas nagłego przypadku, kiedy bliska nam osoba wymaga pomocy, bardzo często towarzyszy nam stres, który nie ułatwia wezwania pomocy. Trujące rośliny powodują nagłe objawy, dlatego bezwzględnie należy skorzystać z fachowego płukania żołądka, a w razie konieczności z podania leków, które zminimalizują powikłania jakie mogą wystąpić w organizmie w odpowiedzi na spożycie toksyn, nie należy wiec zwlekać. Warto pamiętać, że pogotowie ratunkowe posiada numer, który składa się zaledwie z kilku znaków. Jego zapamiętanie lub zapisanie go w widocznym dla nas miejscu może mieć znaczący wpływ na przebieg sytuacji w przypadku, kiedy istotne jest ratowanie ludzkiego życia. Można więc zapisać go sobie w widocznym miejscu na przykład na pokrowcu telefonu lub w portfelu, dzięki temu zawsze będziemy mieli go ze sobą i w razie potrzeby będziemy mogli z niego skorzystać. Nie każdy wie także, że nawet na zablokowanym ekranie telefonu można wezwać pogotowie ratunkowe. Numer można wybrać w prosty sposób, klikając w lewym lub prawym dolnym rogu na ikonkę połączenia alarmowe. Opcję wyboru numerów ratunkowych posiada każdy telefon komórkowy, jednak w zależności od modelu panel połączeń alarmowych na zablokowanym ekranie może wyglądać różnie. Kiedy uda nam się już wezwać pomoc powinniśmy pozostać przy chorym, a w razie wystąpienia objawów padaczki lub utraty przytomności położyć chorego na ziemi, najlepiej w pozycji bezpiecznej, na boku. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zadławienia się wymiotami. Jeśli pojawią się drgawki pod głowę można podłożyć poduszkę lub odzież. Jeżeli posiadamy fragmenty rośliny, która jest przyczyną zatrucia należy pokazać je pracownikom pogotowia. Dzięki temu łatwiejsza będzie identyfikacja toksyny oraz dobranie odpowiednich leków do leczenia zatrucia. Warto pamiętać, że nasza pomoc w tak nagłym przypadku jest bardzo ważna, ponieważ to głównie od niej będą zależeć rokowania pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *