Ligustr (Ligustrum vulgare) – zielony żywopłot przez cały rok

Ligustr (Ligustrum vulgare) – zielony żywopłot przez cały rok

Gatunek obtusifolium z Ligustrum jest uprawiany głównie w ogrodach i krajobrazach. Jej liście są wąskie, nagie, 2-6 cm długości. Jego ogonki mają długość 3-4 mm i zwężają się ku końcowi. Kwiaty są kremowobiałe i mają ostry zapach. Kwiaty wyrastają w wiechy o długości od 5 do 10 cm i są połączone w grona. Owoce mają średnicę 5-10 mm i są produkowane w kłosach do kilkudziesięciu roślin.

Roślina dorasta do wysokości 5 metrów i ma rozłożyste gałęzie. Jej liście są rozwarte do ostrych i mają długość od 2 do 5 cm. Jej drobne, szypułkowe kwiaty są białe i pojawiają się późnym latem. Jej podobne do jagód owoce są czarne i błyszczące. Występuje szeroko w Ameryce Północnej, ale jest powszechnie spotykany na obszarach, na których spada rodzima roślinność.

Liście Ligustrum vulgare są wąsko jajowate i nagie. Ich ogonki mają długość 3-10 mm. Kwiaty są białe lub różowe i pojawiają się w gęstych wiechach późnym latem. Liście i kwiaty są jadalne i mają długotrwały smak. Zazwyczaj Ligustrum vulgare jest uprawiana w ogrodach ze względu na piękne kwiaty. Jego drewno zostało użyte do produkcji węgla drzewnego, a młode gałązki są używane do wikliniarstwa i płotków.

Atrakcyjny żywopłot za niską cenę

Oprócz zastosowania jako roślina ozdobna, Ligustrum vulgare jest pożyteczna ze względu na jadalne owoce. Przyciąga dziką przyrodę, ponieważ zarośla stanowią siedlisko dla ptaków, a na liściach żyje wiele gatunków sumów. Jako wieloletni krzew Ligustrum vulgare wykorzystywany jest przede wszystkim jako roślina krajobrazowa. Chociaż jest najczęściej używany jako krzew ogrodowy, jest zbierany dla drewna i uprawiany do różnych celów.

Roślina jest atrakcyjną i cenną ozdobą krajobrazu. Ma wiele zastosowań i jest szeroko przystosowany. Jej liście są popularnym pokarmem, ale mogą być również szkodnikami. To dobry wybór do zagospodarowania terenu. Liście są bardzo pachnące i stanowią piękny akcent każdego ogrodu. Jej kwiaty można zbierać, ponieważ są jadalne. Ten krzew pochodzi z północnej i południowej Europy.

Ten inwazyjny krzew można znaleźć w południowo-wschodnich i wschodnich stanach USA. Rośliny są powszechnym źródłem gatunków inwazyjnych. Odmiany tego gatunku są obfite w tych regionach, dlatego należy nimi zarządzać. Są jednak obszary, w których nie zostały właściwie zidentyfikowane. Powinieneś skonsultować się z lokalnym arborystą, aby uzyskać informacje na temat rośliny i jej zastosowań. Zioło jest korzystne dla środowiska i pomoże poprawić jakość gleby.

W porze suchej rośnie jako średniej wielkości krzew lub małe drzewo. Liście tego gatunku mają długość 8-12 cm i mają od sześciu do ośmiu żył. Wiechy mają długość 12-20 cm i są prawie tak samo szerokie. Kwiat jest podrzędny, ma długą rurkę i płaty. Kwiaty są niebieskawe i pojawiają się w gronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *