Kwiaty na pogrzebie

Kwiaty na pogrzebie

Przychodzi moment, gdy trzeba się pożegnać z bliską osobą. Pogrzeb staje się symboliczną, ważną chwilą. Wtedy każdy detal ma niebywałe znaczenie. Piękne kwiaty na pogrzebie czy elegancki karawan sprawią, że ostatnie pożegnanie będzie godne i zapadnie w pamięć. 

Organizacja pogrzebu – jakie kwiaty na pogrzebie?

Utrata bliskiej osoby jest jednym z najdramatyczniejszych przeżyć, które dotyka człowieka. W takich chwilach ciężko skupić się na teraźniejszości i działaniu. Często jednak wymaga tego sytuacja. Nie tylko jest się wtedy gościem na pogrzebie, również przyjmuje się na swoje barki obowiązek jego organizacji. Można powierzyć ją całkowicie zakładowi pogrzebowemu i zdać się na wieloletnie doświadczenie profesjonalistów. Jednak większość osób chce mieć wpływ na przebieg i oprawę ceremonii, decydować o wyglądzie trumny, wybrać melodię graną podczas mszy oraz jakie kwiaty na pogrzebie będą idealne. 

Jaki rodzaj kompozycji kwiatowych warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim istotna jest forma, w której eksponowane i składane na grób będą rośliny.
Najpopularniejszą i najbardziej efektowną są wieńce. Duże, o różnych kształtach, z możliwością dodania szarf z napisami i innych detali. Wieńce tworzy się najczęściej na podłożu z iglastych gałęzi lub na floretach. 
Często dekorację na pogrzebie pojawiają się mniejsze formy kwiatowe, czyli wiązanki. Z reguły stworzone z tych samych rodzajów kwiatów, które pojawiają się we wieńcu. Dopełniają one główną dekorację, gdyż ozdabia się nie tylko trumnę czy urnę, ale również kościół, kaplicę, portret osoby zmarłej, a nawet karawan. 

Gość na pogrzebie – jakie kwiaty przynieść?

Będąc gościem na pogrzebie znaczenie ma, czy osoba zmarła była kimś bliskim, czy też tylko znajomym. Z zasady dla osób bliskich przygotowuje się bardziej efektowne i większe wiązanki i bukiety. Dołącza się do nich szarfy z napisami. 
Pojedyncze kwiaty na pogrzebie można położyć zmarłemu, z którym nie było się emocjonalnie związanym. Chociaż istnieją wyjątki i zdarza się, że symboliczna róża, lilia, czy kalia, jest składana na grób przez osobę najbliższą. 
Warto też pamiętać, że delegacje firmowe (mimo, że zazwyczaj związane jedynie formalnie z osobą zmarłą) składają większe wiązanki, a nawet wieńce.  

Kwiaty na pogrzebie – jakie gatunki wybrać?

Istnieje kanon kwiatów, które kojarzą się z pochówkiem i są najczęściej wybierane przez żałobników. Każdy z tych gatunków ma znaczenie symboliczne. Kwiaty na pogrzebie, które widziane są prawie zawsze, to chryzantemy. Oznaczają bowiem trwałą przyjaźń, odrodzenie, wsparcie ze strony osób bliskich.
Z kolei rzadko spotykane, choć kojarzone bardzo ze śmiercią, są szlachetne i eleganckie kalie. Ich piękno i biel oznaczają ponowne narodziny w czystości i pokoju. Pojedyncza kalia złożona na grobie będzie dyskretną, wysublimowaną dekoracją. 

Ponad to w bukietach i wieńcach pojawiają się lilie, hortensje, róże, mieczyki, goździki. 

Oczywiście to nie jedyne kwiaty na pogrzebie. Można też zdecydować się na gatunek, które uwielbiała osoba zmarła. Warto zakupić je w jej ulubionym kolorze. Taki hołd i personalizacja będzie miłym akcentem „od serca”. 

Należy pamiętać też o kolorystyce bukietów. Nie tylko gatunek kwiatów ma znaczenie, także barwa jest związana z symboliką. Tak kolor biały i kremowy określają spokój i czystość. Fiolety i jego odmiany od wieków kojarzą się z żałobą i smutkiem. Natomiast piękna czerwień i jej odcienie niezmiennie zarezerwowane są dla uczucia miłości. Ona również znajduje się w kanonie kolorów florystyki funeralnej. Kwiaty na pogrzebie w kolorze czerwonym świadczą o głębokim uczuciu do osoby zmarłej. 

Trend w organizacji uroczystości pogrzebowych

Zdarzają się sytuacje, że rodzina osoby zmarłej organizując pochówek, życzy sobie, żeby goście żałobni nie przynosili kwiatów. Zamiast tego dokonywali wpłat na wybrany przez rodzinę (lub samą osobę zmarłą) cel charytatywny. 

Bez względu, jakie kwiaty na pogrzebie będą dominowały, należy pamiętać, że ich złożenie na grobie to gest symboliczny, mający okazać szacunek i pamięć. Nie tylko dla osoby zmarłej, także dla jego rodziny i wszystkich zgromadzonych w tym smutnym dniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *