Kilka pomysłów na efektowny balkon

Kilka pomysłów na efektowny balkon

Chyba niewiele jest na tym świecie osób, które nie lubią spędzać wolnego czasu na świeżym powietrzu, a już na pewno dotyczy to tych, którzy zamieszkują bloki i są skazani na przebywanie wśród miejskiej zabudowy. Jeśli jednak mają na tyle szczęścia, że ich lokum zostało wzbogacone o balkon – nic tylko korzystać! Zobacz, co zrobić, aby balkon stał się namiastką wymarzonego ogrodu, w którym można miło spędzać chwile z rodziną i przyjaciółmi.

Wybieramy doniczki balkonowe

Pierwszą rzeczą, na którą decydujemy się, urządzając balkon, są meble takie jak krzesła, leżaki i stoliki, przy których wypijemy poranną kawę lub zrelaksujemy się wieczorem z książką. Zaraz po nich nasze poszukiwania ukierunkowują się na doniczki balkonowe, w których zasadzimy ulubione kwiaty lub używane codziennie w kuchni zioła. To wyboru mamy wiele wspaniałych propozycji – klasyczne doniczki ceramiczne, które występują w wielu wspaniałych kształtach i wzorach. Do wyboru są gładkie lub z wytłoczonymi wzorami, ale także imitujące rozmaite faktury, jak kamień, marmur, czy beton. Jeśli zależy nam na odpornych na uszkodzeniach rozwiązaniach, można wybrać dla siebie jedną z propozycji z tworzyw sztucznych, które można postawić w dowolnym miejscu, bez obaw, że stłuką się wskutek potrącenia. Rozwiązanie dla siebie można znaleźć również wśród zachwycających serii wiklinowych oraz wykonanych z technorattanu, które będą wspaniale dopełniać plecione meble.

Jeśli zależy nam na udekorowaniu balkonu, genialnie sprawdzą się wiszące doniczki, których atutem jest to, że nie zajmują cennego miejsca. Ogromnie popularne są również efektowne skrzynki, które prezentują się równie dobrze postawione na posadzce, jak i na parapecie. Szczególne miejsce wśród wartych uwagi rozwiązań dedykowanych balkonom zajmują modele na balustradę, które doskonale współgrają z pnącymi roślinami, zdobiąc całą elewację. Kwiaty można wyeksponować również na rozmaitych stojakach, dzięki czemu skumulujemy w jednym miejscu nawet kilka gatunków.

Jakie kwiaty najładniej ozdobią balkon?

Aby nasz balkon był efektowny, nie może na nim zabraknąć żywych roślin! Te najlepiej jest dopasować przede wszystkim do ułożenia względem kierunków świata – inne kwiaty na balkon znajdą zastosowanie w przypadku nasłonecznionych, inne zaś zacienionych powierzchni. Do światłolubnych gatunków zaliczamy aksamitki, nasturcje, aromatyczną lawendę, czy zachwycające berberysy. Z kolei na zacieniony balkon doskonale nadawać się będą paprocie, irysy, ale także begonie, a nawet krokusy, dlatego takie ułożenie nie musi być przeciwwskazaniem do pięknej, pełnej roślin przestrzeni.

Szczególnie w przypadku wyższych pięter ogromne wrażenie robią rozmaite gatunki pnące, które mogą stać się wspaniałą ozdobą balustrady. Do okazów, które warto wybrać na swój balkon, należą takie odmiany jak bluszcz pospolity, czy hortensja, które po zakwitnięciu tworzą wspaniałe wrażenie gęstej, zielonej ściany. Świetnie sprawdzi się również kwitnący na fioletowo powojnik, czy pnąca odmiana nasturcji, która z oddali cieszy oczy pomarańczowo-czerwonymi kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *