Świat Doniczek

Żywotnik (Thuja) – Tradycyjny żywopłot

Żywotnik (Thuja) - Tradycyjny żywopłot

Cedr biały wschodni, czyli Thuja plicata, jest powszechnie uprawiany jako drzewo ozdobne. Igły są używane jako herbata zawierająca 50 mg witaminy C na 100 gramów. W starożytności rdzenni Amerykanie pocierali liście tej rośliny łysymi miejscami, aby leczyć brodawki weneryczne. Europejska wersja rośliny znana jest również jako arbor vitae.

Liście drzewa są małe i przylegają do gałązek. Szyszki są podłużne i mają od trzech do czterech par łusek. Cedr czerwony zachodni, T. plicata, jest doskonałą rośliną drzewną i jest często używany w krajobrazach. Kilka gatunków tego rodzaju pochodzi z Ameryki Północnej i wschodniej Azji. Wszystkie trzy mają unikalne cechy.

Łacińska nazwa tui, czyli drzewa życia, jest związana z rodzajem Thuja. Żywica z gałęzi drzewa była kiedyś używana jako lekarstwo w zachodniej Europie. Jego czerwono-brązowe drewno jest trwałe i lekkie, co czyni go dobrym wyborem do budynków. Większe gatunki to cenne drzewa drzewne, podczas gdy mniejsze są wykorzystywane jako osłony przeciwwiatrowe dla delikatniejszych roślin.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z agropedia.pl

Wiecznie zielona odmiana – 4 pory roku

Drzewo jest wiecznie zielonym drzewem iglastym i szyszkowatym. Nazwa pochodzi od greckiego thuo, co oznacza ofiarę. Starożytni ludzie często palili drewno cedrowe wraz ze swoimi ofiarami ze zwierząt, aby nadać ogniu przyjemny aromat. Olej z gałązek jest następnie ekstrahowany. Gałązki są następnie przechowywane w beczkach. Gałązki są skręcone, a ich gałęzie skręcone.

Drzewo pochodzi z północy i jest jednopienne. Pień drzewa jest podzielony na dwa lub więcej pni wtórnych. Północny biały cedr osiąga wysokość od 70 do 80 stóp, czyli od dwudziestu czterech do dwudziestu czterech metrów. Jest to gęste, poskręcane drzewo o poskręcanych, wrzecionowatych liściach. Północny biały cedr przypomina swojego europejskiego kuzyna, chociaż nie rośnie na wolności.

Wiecznie zielone drzewo iglaste Thuja occidentalis pochodzi z dużej części wschodniej Kanady, północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych i regionu śródziemnomorskiego. Roślina uprawiana jest powszechnie jako drzewo ozdobne, a szczególnie atrakcyjne są jej cierniste gałęzie. Chociaż roślina jest ulubionym okazem ozdobnym, jest również przydatna jako żywopłot. Ten rodzaj wiecznie zielonych tui to dobry wybór do ogrodów i tarasów.

Innym popularnym drzewem iglastym jest rodzaj tuja. Występuje w różnych częściach świata, w tym w Chinach, i jest używany w wielu nasadzeniach krajobrazowych. Na całym świecie jest niezwykle użyteczną rośliną zarówno dla właścicieli domów, jak i architektów krajobrazu. Jeśli szukasz drzewa, będziesz chciał wiedzieć, jakiego to rodzaju. Ogólny przewodnik jest najlepszy, aby określić rozmiar pożądanej tuji.

Exit mobile version