Świat Doniczek

Własny garaż w domu – czy wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Własny garaż w domu

Nie jest możliwe ubezpieczenie samego garażu, warto jednak wykupić polisę, która zakresem obejmie również tego rodzaju budynek. Dlaczego warto o tym pomyśleć? Co wziąć pod uwagę? Sprawdź!

Choć przeznaczeniem garażu jest zabezpieczenie samochodu, często trzyma się w nim również inne przedmioty czy pojazdy. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu pomieszczenia przed kradzieżą lub powodzią. Nie każdy tego rodzaju budynek można objąć polisą – ubezpieczeniu nie podlegają garaże blaszaki, te znajdujące się w budowie oraz te, które nie mają odpowiedniego zabezpieczenia np. w postaci bramy czy zamków. Zakres ubezpieczenia i jego koszt może być różny u każdego ubezpieczyciela, dlatego warto porównywać oferty i szukać tej najbardziej atrakcyjnej.

Dlaczego i przed czym warto ubezpieczyć garaż?

Garaż to jedno z dodatkowych pomieszczeń na terenie posesji. Przede wszystkim przechowujesz tam samochód, ale również motor, rowery, narzędzia czy sprzęt ogrodniczy. Często ta przestrzeń funkcjonuje także jako domowy warsztat, gdzie dokonujesz drobnych napraw, majsterkujesz. Ubezpieczenie pozwoli ci zadbać o mienie, które znajduje się w garażu. O polisie warto pomyśleć przy okazji ubezpieczania domu czy auta. Możesz podejść do tematu kompleksowo i wybrać ubezpieczenie samochodu online na Beesafe, od razu decydując o ubezpieczeniu budynku mieszkalnego i dodatkowych pomieszczeń.

Przed czym możesz zabezpieczyć swój garaż? Podstawowa wersja polisy najczęściej chroni przed zalaniem, uderzeniem pojazdu czy pożarem. Można jednak zdecydować się na jej rozszerzenie, które może być bardzo istotne w przypadku kradzieży z włamaniem, dewastacji, zniszczenia, powodzi czy przepięcia. Musisz mieć jednak świadomość, że nie każdy garaż możesz ubezpieczyć. Budynek musi spełniać określone warunki, by mogła objąć go polisa. 

Jaki garaż ubezpieczysz, a jaki nie?

Polisy mieszkaniowe obejmują ubezpieczenie garażu, który jest budynkiem trwale związanym z gruntem. Garaż, który możesz ochronić polisą, to budynek znajdujący się w bryle domu, ale także zbudowany jako osobne pomieszczenie na terenie posesji. Ubezpieczysz również garaż podziemny przynależący do budynku, w którym masz mieszkanie oraz garaż, który jest budowlą w zabudowie szeregowej znajdujący się poza posesją. 

Nie ubezpieczysz garażu, który nie jest na stałe związany z gruntem, nie ma jeszcze okien, brakuje tam dachu lub bramy garażowej albo wówczas, gdy budynek nie jest zabezpieczony np. zamkami. Warto pamiętać, że nie wykupisz polisy na garaż wykonany z blachy, ponieważ tu ryzyko jego uszkodzenia przez czynniki atmosferyczne jest zbyt duże. Ubezpieczenie samochodu możesz wykupić na raty (np. OC na raty na Beesafe), a co z polisą na mieszkanie? Co jeszcze musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu i garażu?

Jak ubezpieczenie garażu wpływa na koszt polisy?

Za ubezpieczenie garażu należy dopłacić do polisy – to rozszerzenie głównego ubezpieczenia. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym oferta może być nieco inna, dlatego warto porównać ich zakres oraz koszt. Polisa w rozszerzonym zakresie może obejmować także ochronę przedmiotów zgromadzonych w garażu np. narzędzi, sprzętu, opon samochodowych. To również warto sprawdzić, ponieważ nie każde mienie przechowywane w garażu będzie podlegać ubezpieczeniu. Towarzystwa stosują tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli określają sytuacje, w których nie wypłacą odszkodowania.

Ubezpieczenie garażu – podsumowanie

Ubezpieczenie garażu dostępne jest wraz z ubezpieczeniem domu. Pamiętaj, że nie możesz wykupić jedynie polisy na budynek, w którym przechowujesz samochód. Co istotne, nie każdy garaż da się ubezpieczyć, a ochrona nie obejmuje wszystkiego, co w nim przetrzymujesz. 

Zanim wybierzesz polisę dla siebie, zapoznaj się z ofertami różnych towarzystw, porównaj kwoty oraz zakres ubezpieczeń. Sprawdź, czy twój budynek spełnia niezbędne wymagania. Postaw na opcję, która zabezpieczy twój dobytek kompleksowo, dzięki czemu poczujesz się komfortowo i pewnie.

Exit mobile version