Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie usarya-polska.pl
Lato to trudny okres dla roślin. Muszą one znosić upały, co przychodzi im równie trudno jak ludziom. Ludzie są jednak w stanie sami sobie poradzić ze zbyt wysokimi temperaturami, czego nie potrafią kwiaty doniczkowe. Dlatego naszym zadaniem jest im w tym pomóc. O tym, jak to zrobić, piszemy w niniejszym artykule.
Tak samo jak dla nas, tak i dla roślin podczas upałów najważniejsza jest woda. Przy wysokich temperaturach należy pamiętać, żeby rośliny były podlewane raz dziennie. W ten sposób zapewni się im odpowiednią ilość wilgoci potrzebną do normalnego funkcjonowania. Nie warto żałować wody, ponieważ i tak bardzo łatwo może ona wyparować. Mając to na uwadze, śmiało można lać tyle wody, aż zacznie ona wypływać z dolnych otworów doniczki. Aby rośliny jeszcze dłużej utrzymywały wilgoć, warto używać specjalnego żelu przeznaczonego do kwiatów doniczkowych.
W kontekście podlewania bardzo istotna jest pora dnia, w której wykonujemy tę czynność. Każdy kwiatek doniczkowy i wszystkie inne rośliny należy podlewać wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca lub niedługo po nim, albo pod wieczór, kiedy to promienie słoneczne nie grzeją już tak intensywnie. Dzięki takim praktykom unikniemy poparzenia naszych kwiatów, które mogłoby zostać spowodowane przez osadzenie się wody na liściach i działanie promieni słonecznych. Inna istotna kwestia związana z podlewaniem dotyczy temperatury wody. Nie może ona być zbyt niska, ponieważ w ten sposób da się łatwo doprowadzić do szoku termicznego naszych roślin. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się woda o temperaturze letniej.
Najbardziej narażone na działanie zbyt intensywnie świecących promieni słonecznych są kwiaty doniczkowe znajdujące się na dworze – o nie należy się zatroszczyć w sposób szczególny, gdyż ze względu na wysoką temperaturę panującą na zewnątrz ziemia wypełniająca ich donice bardzo szybko wysycha, co sprawia, że na jej powierzchni tworzy się skorupa. Rośliny niezbyt za nią przepadają, dlatego warto przykryć wierzchnią warstwę ziemi trocinami, aby nie dopuścić do jej uschnięcia. Nie zawsze jednak trociny pomagają, dlatego na wszelki wypadek warto przestawić doniczki w zaciemnione miejsce, w którym każdy kwiatek doniczkowy będzie miał choć odrobinę cienia.