Świat Doniczek

Ratania- sposób na zdrowe zęby i mocne dziąsła

Ratania

Obecnie większość popularnych zabiegów stomatologicznych i preparatów do zębów bazują na silnych substancjach chemicznych. Okazuje się jednak, że naturalne „wzmacniacze” zębów i dziąseł tak naprawdę znajdują się dookoła nas. Ratania jest jednym z ważniejszych elementów w stomatologicznej pielęgnacji i leczeniu chorób zębów. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest ratania?

Z pewnością każdy z nas obecnie zauważył, że wszystko to co naturalne, jest w cenie. Staramy się wykorzystywać ekologiczne i naturalnie pozyskiwane suplementy diety, kosmetyki pielęgnacyjne, a nawet i kosmetyki do makijażu. Wobec tego, dlaczego nie przenieść tej „naturalności” również do świata zębów i dziąseł? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, a głównym bohaterem staje się ratania. Jednak czym ona jest? Jak łatwo można się domyślić, wszystko co naturalne pochodzi od roślin i drzew. Jak podaje DentInfo ratania jest jednym z krzaczków, które mają niezwykłe właściwości i chętnie rośliny te są wykorzystywane w stomatologii. Ratnia jest fachowo nazywana pastwinem. Jest to jednak z tych roślin, które niestety nie powalają swoim wyglądem i z pewnością nie przykuwają uwagi. Dlaczego? Otóż patrząc na ratanię można odnieść wrażenie, że jest ona gęstym i suchym krzaczkiem, który beztrosko sobie rośnie na niezbyt żyznym, skalistym podłożu, gdzie żadna inna roślina z pewnością nie miałaby zapewnionych optymalnych warunków do wzrostu. Jednak ratanii to nie przeraża. Roślina ta uwielbia suche i skaliste podłoża. Bez wątpienia ratanię każdy z nas może niezwykle łatwo przeoczyć. Niemniej jednak warto wiedzieć, że roślina ta, choć nie zachwyca wyglądem zewnętrznym, to jednak ma ona niezwykle walory wewnętrzne. Paśtwin jest typową rośliną endemiczną i występuje głównie na skalistych zboczach Andów w Boliwii, Peru oraz w Ekwadorze. Jednak dla miejscowej ludności roślina ta od zawsze była niezwykle wyjątkowa. Przede wszystkim wykorzystywano ją w pielęgnacji jamy ustnej. W jaki sposób ona działa? Otóż skutecznie leczy ona zapalenie jamy ustnej, a także wzmacnia dziąsła. Ratania obecnie zyskuje sobie coraz to większą popularność i jest jednym z głównych produktów eksportowych z krajów Ameryki Południowej.

W czym pomoże ratania i jakie ma ona właściwości?

Ratania to typowa roślina lecznicza. Główne zastosowanie znajduje ona w pielęgnacji jamy ustnej. Wykorzystuje się ją głównie celem wyleczenia zapalenia jamy ustnej- tworzy się z niej bowiem płukanki i wywary. Znajduje ona także zastosowanie w łagodzeniu objawów paradontozy, a co więcej, może skutecznie wzmocnić zęby i przy odpowiedniej terapii nawet przyczynić się do zapobiegania ich wypadaniu. Ratnia wykazuje- jak już zostało to wspomniane- działanie przeciwzapalne- pomoże w leczeniu ropni nazębnych. Roślina ta jest bogatym źródłem taniny, a ta z kolei wykazuje działanie łagodzące i kojące. Stosuje się ją również w momencie, kiedy mamy problem z krwawieniem dziąseł lub ich nadwrażliwością. Co ciekawe obecnie ratania znajduje również zastosowanie w samej stomatologii. Tworzy się z nią ekstrakty alkoholowe, które potem zaleca się pacjentom jako codzienną pielęgnację. Dodatkowo ratania wykazuje szereg działań wzmacniających dziąsła. Zapobiegnie ona ich cofaniu się, a także przywróci im naturalny zdrowy kolor. W przypadku różnych problemów związanych z jamą ustną, ratania może stanowić świetne rozwiązanie. Jest to bowiem roślina o niezwykle wszechstronnym działaniu, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę. W produktach, do których została ona dodana, będzie się wyraźnie odznaczał jej charakterystyczny, czerwonawy kolor. Nie da się ukryć, że w obecnym świecie, który po brzegi wypełniony jest sztucznymi ulepszaczami i chemikaliami, umiejętność wykorzystania tego, co pochodzi od natury jest na wagę złota. Dzięki naturalnej pielęgnacji z wykorzystaniem ekstraktu z ratanii będziemy mogli skutecznie wzmocnić zęby oraz dziąsła, a także zapobiegać ewentualnym zakażeniom i infekcjom jamy ustnej. Ratania może być również wykorzystywana jako substancja pomocnicza w profilaktyce chorób zębów i dziąseł.

Exit mobile version