Świat Doniczek

Ogrody japońskie w Polsce- gdzie ich szukać?

Ogrody japońskie w Polsce- gdzie ich szukać?

Ogrody japońskie zwykle kojarzą nam się jedynie z Japonią. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów pod względem turystycznym. Niemniej jednak nie każdy z nas ma środki i możliwości, by w taką podróż się wybrać. Zatem gdzie można szukać ogrodów japońskich w Polsce?

Co wyróżnia japońskie ogrody?

Japonia bez wątpienia jest krajem, na który każdy turysta zwraca uwagę. Co więcej popularność na całym świecie zyskują sobie także japońskie ogrody, które porażają pięknem i estetyką. To właśnie te dwie cechy stały się ich charakterystycznymi wyznacznikami. Starannie przystrzyżone drzewka bonsai, a także idealnie kompozycje roślinności, zachwycają oczy podróżnych i miłośników kwiatów na całym świecie. Jednak japońskie ogrody obecnie nie są tylko i wyłącznie domeną kraju jakim jest Japonia. Choć co prawda sama nazwa może wskazywać nieco inaczej, to jednak warto wiedzieć, że w naszym kraju również można na japońskie ogrody natrafić. Co ciekawe, jest ich całkiem sporo jednak turyści muszą mieć świadomość tego, gdzie je znaleźć. Wobec tego jakie japońskie ogrody w naszym kraju z pewnością warto odwiedzić?

1.Ogrody japońskie we Wrocławiu

Ogrody japońskie we Wrocławiu są chyba jednymi z najpopularniejszych w całej Polsce. Są one magiczne i idealnie odwzorowane, dzięki czemu turysta może odnieść wrażenie eterycznej autentyczności. Co ciekawe, w tworzeniu tego ogrodu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni, więc pewnie dlatego, jest on idealny w każdym calu. Udział w zakładaniu ogrodu miał mistrz Mankichi Arai. Po wystawie stopniowo popadał ogród w zapomnienie aż do lat 90-tych XX wieku. Na szczęście ówczesne władze Wrocławia postanowiły nadać temu miejsce nowe, drugie życie i zwrócić się do ambasadora Japonii w Polsce z prośba o pomoc w odnowieniu tego magicznego ogrodu. Oczywiście prośba ta została zaakceptowana i obecnie turyści mogą napawać swoje oczy niesamowitością japońskich ogrodów, które znajdują się praktycznie w samym centrum Wrocławia. Niestety powódź z 1997 roku ponownie zniszczyła ogrody, jednak pod 2 latach zostały one ponownie otwarte dla zwiedzających. Z pewnością każdy miłośnik japońskiej sztuki florystycznej, powinien te ogrody odwiedzić. Takie widoki nie są dostępne w żadnym innym zakątku Polski.

2. Ogrody japońskie w  Przesiece

Kolejnym miejscem , w którym turyści mogą napawać swoje oczy magicznymi japońskimi ogrodami, jest niewielkie miasteczko Przesieka. Okazuje się, że to właśnie tam znajdują się jedne z najpiękniejszych japońskich ogrodów w Polsce. Co więcej można je zwiedzać i podziwiać w malowniczej scenerii. Przesieka bowiem leży u stóp Karkonoszy, majestatycznych, polskich Gór. Znajdują się one jedynie 120 kilometrów od Wrocławia, więc jeśli będziecie zwiedzać tamtejsze japońskie ogrody, to z pewnością możecie skusić się także na wycieczkę do Przesieki. Znajdziecie tam niesamowite zbiory japońskiej roślinności, choć miejsce to zostało całkowicie zaprojektowane przez polskich projektantów. Nazwali oni te ogrody Małą Japonią, a liczne elementy wodne tylko dodają temu miejscu uroku. Wszystkie rośliny zostały bowiem ściągnięte prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, a co więcej, w ogrodzie tym został zaprojektowany nawet 6-ścio metrowy wodospad. Takiego miejsca nie można przeoczyć.

2. Ogrody japońskie w Pisarzowicach

Japonia to nie jedyny kraj z japońskimi ogrodami. Można znaleźć je także w Pisarzowicach, czyli niewielkiej miejscowości na południu Polski, która znajduje się koło Bielska- Białej. Te ogrody być może nie są tak imponujące jak te we Wrocławiu, jednak niewielka herbaciarnia Satomi, która znajduje się w ich centrum, jest idealnym odwzorowaniem japońskiej architektury, której towarzyszy również japońska roślinność.

3. Ogrody japońskie w Krakowie

Ostatnie już ogrody japońskie, które warto zobaczyć, to jak donosi portal https://travelers.pl/, ogrody, które znajdują się w Krakowie. Co ciekawe, powstały one przy współpracy japońskich i polskich twórców. Z pewnością świetnie wywiązali się oni z tego zadania, tworząc niesamowicie autentyczną, japońską przestrzeń otoczoną monumentalnymi bambusami.

 

Exit mobile version