Świat Doniczek

Narcyzy – piękne kwiaty do ogrodu!

Kiedy zbliża się wiosna wyczekujemy pojawienia się pierwszych kwiatów, zwiastunów wiosny. To nie tylko przebiśniegi czy krokusy, ale także narcyzy. Nie ulega wątpliwości, że narcyzy to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie można posadzić w ogrodzie. Są nieodłączonym elementem wiosny, dlatego kojarzą się nam z tą porą roku. Najczęściej kwitną na żółto, jednak zdarzają się również pomarańczowe i białe kwiaty. Dlaczego warto posadzić narcyzy w swoim ogrodzie oraz jakie są ich wymagania uprawowe? O tym będzie nasz artykuł.

Narcyzy – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Narcyz to niezwykły wiosenny kwiat, który możemy posadzić w ogrodzie lub w doniczkach. Roślina ta cieszy się ogromną popularnością, a wszystko przez wzgląd na ich piękny wygląd. Narcyzy występują w wielu odmianach, świetnie wyglądają w ogrodach w towarzystwie innych wiosennych kwiatów, jak przebiśniegi, hiacynty i krokusy. Mają niewielkie wymagania uprawowe, a ich odpowiednia pielęgnacja pozwoli na wyhodowanie zachwycających kwiatów, które będą piękną ozdobą ogrodu już wczesną wiosną. Narcyzy dostaniemy w różnorodnych kolorach, to nie tylko żółte, ale także białe, pomarańczowe i w wielu połączeniach kolorystycznych. Ich odporność na choroby to dodatkowy atut, gdyż nie ma ryzyka, że po posadzeniu cebulki narcyzów zgniją czy zostaną zaatakowane przez szkodniki.

Jakie są wymagania uprawowe narcyzów?

Aby móc cieszyć się pięknem kwiatów w swoim ogrodzie, należy kupić cebuli i posadzić je w doniczce lub ogrodzie. Sadzenie rozpoczyna się w sierpniu, jednak można zrobić to do końca września. Bardzo ważna jest głębokość sadzenia, która powinna wynosić od 10 do około 14 centymetrów (3 razy średnica cebuli). Co ważne, bez znaczenia jest tu gleba na jakiej sadzimy narcyzy, choć warto zwrócić uwagę na jej przepuszczalność. Powinna być umiarkowanie wilgotna, najlepiej z obojętnym odczynem pH. Pamiętajmy, że narcyzy potrzebują dużo słońca, dlatego powinno się sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru z dostępem do słońca. W celu zapewnienia wzrostu narcyzom, warto ściółkować glebę torfem. Koniecznie należy pamiętać o podlewaniu, gdyż narcyzy nie lubią suchego podłoża. Przy odpowiedniej podaży wody, rosną wyjątkowo dobrze i szybko. Dodatkowo, w listopadzie, warto jest zasilić ziemię, w której rosną narcyzy nawozem mineralnym. Dzięki temu wiosną zaskoczą szybkim wzrostem i pięknym kwitnieniem.

Ważne! Cebulki narcyzów nie lubią ostrej i mroźnej zimy, dlatego warto przykrywać je pojemnikami.

Exit mobile version