Świat Doniczek

Jak przygotować się na zimę? Zadbaj o dom, ogród i swoją skórę! 

Jak-przygotowac-sie-na-zime-Zadbaj-o-dom-ogrod-i-swoja-skore

W jaki sposób zima wpływa na dom oraz domowników?

Sezon grzewczy, mróz na zewnątrz i mała ilość światła słonecznego, powodują, że miesiące jesienno-zimowe są wyzwaniem dla wszystkich. W tym czasie pojawiają się przesuszenia, krostki na twarzy, rośliny gubią liście, a dom przestaje być przytulny. 

Chcąc pozbyć się jesiennej chandry, warto z wyprzedzeniem o wszystko zadbać. Okrycie roślin ogrodowych, zadbanie o kwiaty na balkonie, zamontowanie dekoracji czy wymiana kosmetyków na treściwsze nie wymaga wiele pracy, a efekty pozwolą na łatwiejsze przetrwanie chłodnych miesięcy. 

W tym niesprzyjającym okresie warto dbać o małe przyjemności. Mogą obejmować one zarówno spacer w miłych okolicznościach, jak i spokojny wieczór przy kominku. Skoro jesienią cały świat zwalnia, domownicy również mogą. 

Zasady zabezpieczania ogrodu na zimę

Domy z pięknymi ogrodami cieszą właścicieli i ich gości przez wiele tygodni każdego roku. Gdy jednak nadchodzą pierwsze przymrozki, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie roślin, aby w kolejnym sezonie ponownie odżyły. 

Gatunki wrażliwe na chłód należy dokładnie okryć. W tym celu świetnie sprawdzą się maty słomiane lub włóknina. Należy jednak pamiętać, aby zabezpieczenie nie było całkowicie szczelne, ponieważ może doprowadzić do gnicia roślin. 

Gatunki posiadające cebulki lub bulwy nie przetrwają zimy w ogrodzie. W tym przypadku samo okrywanie nie będzie wystarczająco skuteczne i konieczne jest wykopanie każdego egzemplarza. Doskonale przezimują w suchej skrzyni w garażu. 

Jak zadbać o rośliny balkonowe przed jesiennymi chłodami?

Wiele roślin balkonowych pięknie wygląda w okresie wiosenno-letnim, lecz na chłodne miesiące usycha. Jeśli jednak nie są to kwiaty sezonowe, w wielu sytuacjach możliwe jest ich zabezpieczenie, tak aby w następnym sezonie również cieszyły domowników. 

Warto przede wszystkim wydłużyć okresy pomiędzy kolejnym podlewaniem. Póki na dworze jest temperatura dodatnia, wiele roślin balkonowych można podlewać sporadycznie, lecz przy pierwszych przymrozkach należy całkowicie zaprzestać. 

Dodatkowo warto ziemię w donicach zabezpieczyć korą lub inną formą izolacji. 

Jesienne i zimowe dekoracje do domu 

Okres jesienno-zimowy to czas pełen wielobarwnych liści, lśniących kasztanów i dekoracji świątecznych. Ze względu na krótki dzień i długie wieczory, doskonałym sposobem na rozweselenie domu są świecące dekoracje. 

Liczne lampki, klimatyczne lampiony oraz świece pozwolą na wprowadzenie nieco radości do chłodnego wnętrza. Szczęściarze mający kominek mogą ratować się naturalnym światłem żywego ognia, pozostali jednak równie dobrze poradzą sobie z wykorzystaniem aromatycznych świec i wosków. 

W tygodniach okołobożonarodzeniowych warto zadbać o świąteczny klimat. Zapach pierniczków, pomarańczy i świeżej choinki jest zachwycający nie tylko dla dzieci. 

Pielęgnacja cery w okresie zimowym 

Przed okresem jesiennych oraz zimowych chłodów kluczowe jest zadbanie o barierę lipidową skóry. W tym celu doskonale sprawdzą się treściwe, tłuste kremy. Mimo że miesiące letnich szaleństw już upłynęły, nadal warto regularnie stosować preparaty z wysokim filtrem. 

Odpowiednie oczyszczanie oraz złuszczanie skóry pozwoli na lepsze wchłanianie wszystkich substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. 

Chcąc w pełni zadbać o skórę jesienią oraz zimą, warto pamiętać o nawilżaniu nie tylko twarzy, ale również reszty ciała. Gorące prysznice, ogrzewanie i mróz powodują wysuszenie naskórka przede wszystkim na nogach oraz łokciach. 

Rozgrzewające kąpiele zażywane regularnie mogą przyczynić się do pajączków i przesuszeń, ale sporadycznie można się na nie skusić. Warto jednak pamiętać o dolaniu oliwki, a nie perfumowanego płyny do kąpieli. Po wyjściu z wanny skóra będzie gorąca i nawilżona. 

Exit mobile version