Zmęczenie, stres czy upływ czasu odbijają się zwykle na skórze twarzy, dlatego wymaga ona specjalnego traktowania. Jeśli jesteś fanką naturalnej pielęgnacji, sprawdź, jakie rośliny są dla ciebie odpowiednie. Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Zanim ludzie zaczęli korzystać z osiągnięć medycyny i kosmetologii, garściami czerpali z natury. Zwracają się do niej również obecnie, kiedy poszukują mniej inwazyjnych rozwiązań dotyczących między innymi poprawy stanu skóry. W ogrodach można znaleźć bowiem całą drogerię oraz aptekę – wystarczy wiedzieć, jak z nich korzystać.
Jak zadbać o skórę twarzy?
Skóra stanowi barierę ochronną, która broni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Na ich szkodliwe działanie najbardziej narażona jest skóra twarzy, dlatego dobrze jest zadbać o jej delikatne oczyszczenie i ukojenie. Na pewno warto poszukać dobrego kremu – kobiety bardzo chętnie sięgają po kremy Lancome, których bogaty skład odpowiada na potrzeby ich cery. Mając już swój idealny kosmetyk, można także pomyśleć o specyfikach wspierających jego działanie. Tutaj z pomocą przychodzą oczywiście zioła.
Jednym z najdelikatniejszych jest rumianek, którego lecznicze właściwości znane były już w czasach starożytnych. Znajduje zastosowanie między innymi w leczeniu bakteryjnych chorób skóry. Napar z rumianku można zarówno pić, jak i przemywać nim podrażnione miejsca. Poza tym wzbogaca skład kosmetyków dla skóry wrażliwej oraz skłonnej do alergii.
Pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu
Warto zwrócić również uwagę na wrażliwą okolicę oczu. Czasami skóra w tym obszarze potrzebuje czegoś więcej niż krem do twarzy. Dlatego odpowiedzią na te specjalne wymagania jest Lancome Genifique Yeux Light Pearl z formułą aktywującą młodość. Poza tym warto zaprzyjaźnić się również ze wspomnianym wcześniej rumiankiem oraz świetlikiem.
Zioło, jakim jest świetlik lekarski, od dawna wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości oczu. Zwykle pomaga w stanach zapalnych powiek oraz spojówek, może również przydać się wtedy, kiedy oczy są zmęczone oraz opuchnięte. Idealnym rozwiązaniem będą okłady z naparu ze świetlika, ale w aptekach i drogeriach dostępne są także krople i kosmetyki, w których znajduje się wyciąg z tego ziela.
Cera problematyczna – rośliny do zadań specjalnych
Osoby, które mają problemy z cerą, mogą wypróbować działanie roślin wykazujących właściwości bakterio- i grzybobójcze. Należą do nich między innymi nagietek lekarski, mniszek lekarski, a także bratek polny. Pochodzące z nich wyciągi często wzbogacają kosmetyki przeznaczone do walki z trądzikiem. Oprócz tego napar z bratka przeznaczony jest do picia, więc odtruwa i oczyszcza organizm od środka, co również pomaga w zredukowaniu wyprysków. Rośliny te są bogate w witaminy (między innymi witaminę C), więc nie tylko łagodzą zmiany skórne, ale przede wszystkim zapobiegają powstawaniu blizn potrądzikowych i zmniejszają ich widoczność!
Działanie wielotorowe – co na włosy, skórę i paznokcie?
Aby jednocześnie poprawić stan włosów, skóry i paznokci, warto zastosować doskonale wszystkim znany skrzyp polny. Ich kondycję poprawia krzem, którego bogatym źródłem jest właśnie skrzyp. Oprócz tego zioło zawiera wiele innych cennych dla urody składników, w tym:
- żelazo;
- potas;
- wapń;
- mangan;
- fosfor;
- flawonoidy.
Dzięki flawonoidom skóra staje się bardziej elastyczna, a krzem wzmacnia jej strukturę. Podobnie działa zresztą na paznokcie i włosy. Dodatkowo zapobiega ich wypadaniu, jest też pomocny w procesie leczenia łupieżu. Skrzyp polny może być stosowany jako napar do picia (należy robić przerwy), płukanka, a nawet jako suplement diety.
Rośliny w pielęgnacji skóry – podsumowanie
Aby poprawić kondycję skóry warto swoje ulubione i sprawdzone kosmetyki wesprzeć działaniem ziół. Naturalna pielęgnacja sprawia, że cerze dostarczane są czyste składniki odżywcze – unikasz konserwantów, sztucznych barwników czy innych związków, które mogą pogorszyć jej stan.