Świat Doniczek

Cyprys (Chamaecyparis) – Zielony żywopłot

Cyprys (Chamaecyparis) - Zielony żywopłot

Chamaecyparis taiwanensis to średniej wielkości i duże drzewo o gęstym, zwartym pokroju i pierzastych zielonych liściach. Jego nowy wzrost jest jasnożółty lub limonkowozielony i doskonale nadaje się do ekranowania i nasadzeń akcentujących. Jego młode liście są łuskowate i mają od ośmiu do czternastu płatów. Jej szyszki są wydłużone i zawierają 2-4 małe nasiona.

Istnieje wiele gatunków chamaecyparis. Ta roślina jest najczęstsza. Blue Boulevard to niezwykle atrakcyjny chamaecyparis karłowaty. Jej liście są głęboko niebieskie. Gatunek ten preferuje półcień i ma eleganckie, przypominające paprocie liście. Inną popularną odmianą jest Blue Boulevard. Ten wytrzymały cyprys ma miękkie, srebrzyste liście i rośnie w kształcie piramidy.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z gruparolnik.pl

Jaka odmiana Cyprysa na żywopłot będzie najlepsza

Istnieją dwie główne odmiany chamaecyparis. Blue Boulevard to cyprys karłowaty o schludnym piramidalnym pokroju i srebrzystoniebieskich liściach. Dobrze rośnie w ogrodach kontenerowych i jest wytrzymała w półcieniu. Chamaecyparis niebieskawy karzeł to mniejsza odmiana o rozmytym wyglądzie.

Cyprys Blue Boulevard to rzadka odmiana o miękkich, srebrzystych liściach. Chamaecyparis Blue Fuzzy Dwarf ma gęste, puszyste liście i lekko piramidalny kształt. Zimą brązowieje i jest przydatny w sadzeniu krajobrazu. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i może być piękną rośliną akcentującą Twój krajobraz.

Fałszywy cyprys to średni do dużego wiecznie zielony krzew dla stref od czwartej do ósmej. Na wolności rośliny mogą osiągnąć wysokość 70 stóp i szerokość do 30 stóp. W szkółkach drzewa te są uprawiane jako karły. Jego liściaste gałęzie są srebrzystoniebieskie i jest dobrym wyborem do pojemników. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, Blue Boulevard to piękna opcja.

Wśród odmian fałszywego cyprysu znajdują się Chamaecyparis hodginsii i Fokienia hodginsii. Ten pierwszy został przeniesiony do rodzaju Xanthocyparis w 1824 roku i jest obecnie klasyfikowany jako Xanthocyparis obtusa. Jest to wytrzymałe drzewo i dobrze radzi sobie w krajobrazach.

Cyprys Lemon Twist to wolno rosnąca wersja obtusa o złotożółtych liściach i kształcie piramidy. Jej delikatne liście sprawiają, że jest pożądanym okazem w formalnym ogrodzie. W przeciwieństwie do prawdziwego cyprysu, cyprys Lemon Twist dorasta do 58 metrów. Jest używany jako tarcica i nie jest szczególnie pachnący.

Cyprys Sarawa to wysoki i elegancki cyprys w ogrodzie. Jest to cenne drzewo drzewne, które rośnie do 3 metrów w ciągu roku. Jest wysoce odporny na sól i suszę. Można go przesadzić z sadzonek późnym latem. Jeśli jest uprawiany w odpowiednich warunkach, może osiągnąć 90 stóp.

Exit mobile version